A férjem a régiségek megszállottja. A pincénk kifejezetten az általa gyűjtött, talált, vett antik tárgyak és berendezések otthona. Kialakítottunk számukra egy saját szobát, ahol biztonságban tudhatjuk őket. Vannak nagyon szép darabok is közöttük, egészen jó állapotban. Én magam grafikusként, képszerkesztőként dolgozom, ezért én is mindig csodálattal nézek meg egy új antik bútordarabot és én is próbálom elemezni a rajta található dizájnt. Mindig is érdekelt a különböző korok művészete és dekorációs módja, ezért nemcsak a férjem élvezi a régiségkereskedést, hanem én is. Akármennyire is találom különlegesnek a szerzeményeit, amikor a férjem elkezdte űzni ezt a hobbit, megállapodtunk valamiben: egy különálló helyen kell tárolnunk ezeket a tárgyakat. Ugyanis a házunk a modern stílus felé hajaz és ezek az antik dizájnok nem illenének bele az összképbe. Ebben egyetértettünk, ezért alakítottuk át a pincét ezeknek a tárgyaknak a saját kiállítótermévé. Akik jönnek hozzánk vendégségbe és meg szeretnék nézni a gyűjteményünket, szinte olyan érzésük lesz, mintha egy múzeumban járnának.
A férjem birtokában van néhány tárgynak, ami viszont nem illik bele a gyűjteményébe, ezért el szeretné adni. Néhány régi pénzérméről van szó, amikről fogalmunk sincs, hogy mikor készültek. Azonban ahhoz, hogy el tudja adni az érméket a valódi értéküknek megfelelő áron, először numizmatikai értékbecslésre lesz szükség. A numizmatikai értékbecslés során hozzáértők mérik fel, hogy melyik korból származik az adott érme, milyen anyagból készült, eredeti-e, milyen állapotban van? Ezek a szempontok határozzák meg az érme értékét. Ezzel ki lehet szűrni a hamisítványokat és valós áron kereskedni a régi pénzekkel. Ebben a férjem segítségére lesz a Procopius Numizmatikai Érembolt Budapesten. Itt nemcsak a pénzek értékének becslése, de numizmatika felvásárlás is lehetséges azok számára, akik érdekeltek ebben a témában. Ha a birtokunkban van néhány régi érme vagy bankjegy, akkor felmérés után meg is veszik tőlünk, ha mi magunk nem szeretnénk kereskedni a régi pénzekkel. Ha mégis kedvet kapunk a gyűjtéshez, akkor vásárolhatunk is különböző érméket a régi korokból.
A pénzek numizmatikai értékbecsléséhez szakértelemre és tapasztalatra van szükség. A numizmatika ma már segédtudományként funkcionál és a 16.században jött létre. Korábban a királyok és nemesek hobbijaként tartották számon, ma viszont bárki belekezdhet, aki érdeklődik iránta. Fontos, hogy megfelelően felmérjük a birtokunkban levő pénzek értékét, hiszen lehetséges, hogy többet ér, mint amire először gondolnánk. Pontosan ezért van szükség a numizmatikára. Az értékbecslés során a kor, állapot, anyag, eredetiség alapján állapítják meg, hogy mi a pénz értéke mai áron. Először megnézik, hogy milyen minták, melyik uralkodó képe van az érmére veretve, ami az időbeli betájolásban segít. Előfordulhat az is, hogy a világ másik tájáról származik, ezáltal az értéke megnőhet. Ezek után besorolják a pénzt aszerint, hogy milyen állapotban van. A következő lépés az érme anyagának beazonosítása. A régi korokban gyakran nemesfémből verették az eredeti érméket, ami nagyban befolyásolja a pénz mai árát. Amiről pedig mindenképpen meg kell győződni, hogy az érme vagy bankjegy eredeti-e? Sok hamisítvánnyal, utánverettel, utánnyomtatással lehet találkozni a régi korokból is. Azonban nem mindegyiknek csalás volt a célja. Sőt, manapság is vannak, akik kifejezetten a hamis érmék szerelmesei. Viszont, ha egy ilyen típusú érmét szeretnénk értékesíteni, előbb mindenképpen meg kell győződnünk eredetiségéről, ahogy az előbb is írtam.
A numizmatika felvásárlás több szempontból is hasznos hobbi lehet. Feltárhatjuk általa különböző korok értékeit és mi magunk is birtokosai lehetünk ezeknek az antik tárgyaknak, ami szerintem nagyon izgalmas. Gondoljunk csak bele! Olyan érméket fogunk a kezünkben, amit előttünk talán évszázadokkal ezelőtti uralkodók, nemesek gyűjtöttek. Ha szeretnénk még többet megtudni a birtokunkban levő régi érmékről, akkor ajánlatos numizmatikai értékbecslést végezni. Ha pedig felkeltette az érdeklődésünket a gyűjtés, akkor numizmatikai értékbecslés után felvásárolni is érdemes néhány régi darabot.